اظهار – بیان مایکروسافت اردیبهشت ویندوز

اظهار – بیان: مایکروسافت اردیبهشت ویندوز برگزاری معرفی تاریخ Microsoft Windows 10

گت بلاگز اخبار اجتماعی رازهای یک تخلف نجومی

اواسط آبان ماه سال 95 بود که براساس گزارش‌های رسیده راجع به تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان، بعضی از نمایندگان مجلس اعم از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیق

رازهای یک تخلف نجومی

رازهای یک تخلف نجومی

عبارات مهم : آموزش

اواسط آبان ماه سال 95 بود که براساس گزارش های رسیده راجع به تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان، بعضی از نمایندگان مجلس اعم از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تصمیم گرفتند تحقیق و تفحص از این صندوق را کلید بزنند تا مشخص شود تخلفات صورت گرفته در این صندوق «اختلاس» است یا «بدهی معوق».

بنابراین جهت روشن شدن ابعاد این ماجرا محمدمهدی زاهدی، مدیر کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با استناد به ماده 214 آیین نامه داخلی، طی نامه ای به مدیر مجلس 16 نفر از نمایندگان را به عنوان اعضای هیات تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به علی لاریجانی معرفی کرد.

رازهای یک تخلف نجومی

طبق این معرفی نامه قاسم احمدی لاشکی، سیدحمایت میرزاده، محمد حسن نژاد، فاطمه سعیدی، فریده اولاد قباد، داود محمدی (تهران)، اسدالله عباسی، جبار کوچکی نژاد، علیرضا سلیمی، محمدمهدی زاهدی، محمود صادقی، امیر خجسته، محمدباقر عبادی، سیدفرید موسوی، سیدعلی ادیانی وعبدالرضا بزرگ نژاد مامور شدند تا تفحص از این صندوق را کلید زده و به نتیجه برسانند. طبق قانون تیم تفحص کننده 6 ماه وقت دارد تا این تفحص را به نتیجه برساند و گزارش آن تحقیقات را به هیات رئیسه مجلس تقدیم کند و هیات رئیسه زمانی را جهت قرائت در صحن علنی مشخص کند. البته آنها وقت اعلام شده است 3 ماه دیگر قابل تمدید است و تفحص کنندگان در صورت نیاز به وقت زیاد می توانند درخواست کنند تا این وقت 3 ماه دیگر تمدید شود.

بنابراین نمایندگان در نخستین اقدام خود از قوه قضائیه درخواست کردند تا افرادی که در این پرونده دخیل بودند و مسئولیتی در این صندوق داشته اند ممنوع الخروج شوند. جبارکوچکی نژاد، به عنوان مدیر کمیته تفحص از این صندوق در خصوص آخرین اوضاع پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان گفته بود قرار است از خروج افرادی که در مظان اتهام هستند تا آخر تحقیق و تفحص جلوگیری شود ولی یک نفر از متهمان این پرونده از کشور خارج شده است است و یک نفر نیز در هنگام خروج از کشور بازگردانده شده است است.

اواسط آبان ماه سال 95 بود که براساس گزارش‌های رسیده راجع به تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان، بعضی از نمایندگان مجلس اعم از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیق

او همچنین گفت که متهمان پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان با قرار وثیقه آزاد بودند ولی مشخص نیست که چگونه بعضی از آنها توانسته اند از کشور خارج شوند. الته با گذشت وقت و گستردگی ابعاد تخلفات این صندوق کمیته تفحص کننده نتوانست در وقت اول قانونی خود گزارش را به انتها برساند به همین علت از مجلس تقاضا کرد وقت تفحص را 6 ماه دیگر تمدید کند.

گفتنی است میرحمایت میرزاده، با اشاره به برگزاری جلسه صبح روز گذشته کمیسیون آموزش و تحقیقات که به منظور تصمیم گیری نهایی درمورد طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان تشکیل شده است بود اعلام کرد: بنابر قانون ۶ ماه وقت جهت بررسی ابعاد مسئله و انجام تحقیق و تفحص وقت داشتیم که این مهلت به اتمام رسید و ۳ ماه نیز وقت مجدد درخواست کرده و هم اکنون با توجه به سپری شدن ۹ ماه از وقت شروع به کار هیات تحقیق و تفحص، عملاً وقت دیگری باقی نمانده هست، تصمیم گرفتیم جمع بندی آن چه تاکنون مورد بررسی قرار گرفته را در اختیار هیات رئیسه مجلس قرار دهیم.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر این که مهلت قانونی انجام تحقیق و تفحص به اتمام رسیده هست، گفت: بنابر نظر هیات رئیسه اقدام خواهیم کرد که یا مهلت انجام تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان ۳ ماه دیگر نیز تمدید خواهد شد یا در غیر این صورت هر آن چه تاکنون به دست آمده، در گزارشی جهت قرائت در صحن جمع بندی شده است و نهایتاً درصورت لزوم این گزارش در صحن قرائت خواهد شد. همچنین جبار کوچکی نژاد، مدیر تحقیق و تفحص از این صندوق روز گذشته در تکمیل بیانات میرزاده طی گفت وگویی از محرز شدن ۱۳هزار میلیارد تومان تخلف مالی در این صندوق خبر داد.

رازهای یک تخلف نجومی

بنابراین گفتنی است تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان تخلفاتی از نوع مالی است که به گفته اسدالله عباسی عضو دیگر کمیته تحقیق و تفحص از صندوق فرهنگیان بنا به ضعف قانونی در این باره همراه با سواستفاده های مسئولان وقت صورت گرفته هست. عباسی در گفت وگو با «ابتکار» با اشاره به دلایل چنین تخلفاتی گفت: «مقررات مدون و منسجم قانونی در این باره وجود نداشته است و این بی قانونی و عدم دستورالعمل قانونی باعث اعمال برخوردهای سلیقه ای مدیریتی و ناکارآمدی در این باره شده است است که باعث از بین بردن منابع و دارایی ها و املاک سرمایه گذاران شده است است.»

او در این گفت وگو تاکید کرد: «با توجه به ضعف مدیریتی و ناکارآمدی و از بین بردن سرمایه ها و خصوصا مفاسد اقتصادی در صندوق ذخیره باعث شد کمیسیون آموزش مجلس تصمیم بگیرد تفحص از صندوق فرهنگیان را انجام دهد. بنابراین با توجه به بررسی که در صندوق ذخیره انجام شد از شرکت های مربوط به پتروفرهنگ و همچنین شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان به عنوان بزرگ ترین و مهمترین شرکت های زیر مجموعه صندوق ذخیره را بررسی کردیم و در روزهای آینده تخلفات سایر شرکت ها را بررسی خواهیم کرد.

اواسط آبان ماه سال 95 بود که براساس گزارش‌های رسیده راجع به تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان، بعضی از نمایندگان مجلس اعم از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیق

عضو هیات تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه در حال جمع بندی گزارش هستیم، اظهار کرد: «گزارش این تفحص باید اول در کمیسیون خوانده شود و اگر مورد تایید قرار داده شد به هیات رئیسه تقدیم می شود و هیات رئیسه هم بعد از آن جهت قرائت در هیات رئیسه ، زمانی را تخصیص داده شده است می دهد.» البته عباسی در این باره اعلام کرد که با توجه به بعضی ابهامات باقی مانده کار کمیته تحقیق و تفحص چند هفته دیگر نیز ادامه خواهد یافت و احتمالا تا آخر مهرماه پرونده تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان بسته خواهد شد. جلسه بعدی هم با حضور وزرای وقت آموزش و پرورش برگزار خواهد شد.» البته طبق تجربه تفحص های گذشته مجلس بعضی تحقیق ها به آخر نمی رسند یا به حدی طولانی و وقت برمی شوند که به علت هزینه بر شدن این تفحص ها مجلس به قولیبی خیال ادامه آن می شود و مردم همچنان بعد از گذشت سال ها، در انتظار قرائت نتیجه گزارش مورد نظر هستند.

که این عنوان دلایل مختلفی دارد که در این گزارش بررسی عوامل آن جایی ندارد. ولی عباسی که عضو کمیته تحقیق و تفحص از صندوق فرهنگیان است به چند نمونه از دلایل طولانی شدن تفحص های ملس اشاره می کند. او یکی ازدلایل طولانی شدن تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را ابعاد و قلمرو وسیع کار دانست و اعلام کرد که در بعضی تفحص ها نتیجه به دست نمی آید و این مربوط به محدودیت ابزارهایی است که در اختیار نمایندگان است.

رازهای یک تخلف نجومی

همچنین محدودیت زمانی نمایندگانی که باید به حوزه انتخابیه خود هم سرشی کنند یکدیگر از این موانع است که باعث طولانی شدن وقت تفحص می شود. او البته اعلام کرد که شاخص های مهمی را استخراج کرده ایم و با وجود محدودیت هایی که در منابع انسانی از نظر دیوان محاسبات و شرکت بازرسی و کارشناسان بازرسی وجود داشته هست، تلاش کرده ایم به گزارش مطلوبی برسیم.

این عضو تفحص کننده از صندوق فرهنگیان به مهمترین تخلفات صورت گرفته در این صندوق هم اشاره کرد و به «ابتکار» گفت:«مهمترین تخلفات صورت گرفته مربوط به تسهیلات بدون وثیقه و یا وثیقه های غیر قابل وصول و گارانتی نامه هایی که اعتبار قانونی نداشته و با توجه به رانت و زد و بندهای انجام شدهاست و بخش زیادی از تسهیلات را در اختیار افراد خاص قرار داده اند.» او همچنین تاکید کرد که بخش قابل توجهی از این منابع عودت داده نشده و امکان بازگشت آنها هم وجود ندارد.

آنچه در جلسه اخیر کمیته تفحص گذشت

جبارکوچکی نژاد، مدیر این کمیته تفحص هم در تشریح مباحث مطروحه در جلسه روز گذشته کمیسیون آموزش راجع به بررسی تخلفات این صندوق، توضیح داد: گزارش تخلفات بانک سرمایه به مدیر و مسئولان فعلی و سابق بانک ارجاع خواهد شد و آن ها باید تا هفته آینده مستنداتی در این باره از خود ارائه دهند. او ادامه داد: «نمایندگان کمیسیون آموزش و کمیته تحقیق و تفحص تاکنون مستندات مسئولان بانک سرمایه را دریافت نکرده اند و بعد از استماع دفاعیات، گزارش کمیته جهت تکمیل و تقدیم به صحن تدوین خواهد شد.»

لازم به ذکر است که؛ عوض کردن ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان از سال 74 شروع شده است است و وزیر وقت 40 درصد از این صندوق را به نام وزرای آموزش و پرورش کرده هست. همچنین سهام صندوق که دولتی بوده است را میان موسسات شخصی تقسیم کرده هست. بنابراین کمیسیون آموزش قرار است در جلسه بعدی از وزرای وقت جهت توضیح و ارائه اسناد دعوت کند و توضیحات انها ر جهت تکمیل پرونده بشنود و به گزارش اضافه کند. همچنین طبق مستندات کمیته تفحص کننده از صندوق ذخیره فرهنگیان حدود 13 هزار میلیارد تومان تخلف مالی در این صندوق محرز شده است است که رقم قابل توجهی است.

البته کوچکی نژاد راجع به میزان تخلفات دیگر گفته است: «حدود 2هزار میلیارد تومان از سهام این صندوق جهت فرهنگیان و حدود 600 میلیارد تومان آن جهت دولت بوده است لذا از نظر قانونی دولت، فرهنگیان، دیوان محاسبات و شرکت بازرسی کل کشور باید بر آن نظارت می کردند ولی مسئولان وقت به بهانه شخصی بودن صندوق مانع از این کار شده است اند.» عباسی که عضو هیات تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان است گفت: با توجه به مشکلاتی که چه در بخش شخصی و چه در بخش دولتی وجود دارد و دستیابی به بعضی مدارک و مستندات سخت هست، مشکلاتی بروز کند. در حالی که اعتقاد دارم کارکردها باید شیشه ای و براق باشد تا کسی جرات نکند تخلفی انجام دهد. این ساختارها باید به نحوی طراحی شود که امکان تخلف در سیستم وجود نداشته باشد و از بروز آن پیشگیری شود.

تخلف مالی 700 میلیارد تومانی شرکت های پتروفرهنگ

جبار کوچگی نژاد همچنین در توضیح گزارش ارائه شده است درخصوص شرکت های پترو فرهنگ، خاطرنشان کرد: «در این جلسه به عنوان دومین نشست رسمی بررسی نتیجه های و ارائه گزارش کمیته به اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به مباحث مرتبط با «شرکت های پتروفرهنگ» پرداخته شد، ضمن آنکه گزارش عملکرد مالی «بانک سرمایه» نیز تکمیل شد.» طبق گزارشات کارشناسان، شرکت های پتروفرهنگ در مجموع بیش از 700 میلیارد تومان دچار تخلف و زیان مالی شده است اند و مقرر شده است است دفاعیات مسئولان این شرکت ها در جلسه بعدی کمیسیون ارائه شود. بنابراین تلفات انجام شدهجدی تر از آن چیزی است که تا کنون خبر آن به طور رسمی و نیمه رسمی در رسانه ها اعلام شده است بود.

کوچکی نژاد به تخلف دیگری در این صندوق اشاره کرد و گفت که حدود 112 میلیارد تومان نیز در صندوق سرمایه گذاری مشکوک به وصول آشنا شده است هست. او در این باره افزود: از سوی هیات رئیسه صندوق نیز یک سری پرداخت های غیرقانونی صورت گرفته است به عنوان مثال اگر مدیرعامل قبلی 7 میلیون تومان حقوق دریافت می کرده به یکباره دریافتی مدیرعامل تازه به 35 میلیون تومان رسیده هست. مدیر کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین به 800 میلیون تومان هدیه و جایزه به افراد خاص در این صندوق اشاره کرد و خبر داد: حدود 800 میلیون تومان دیگر هم از صندوق خارج شده است که طبق گزارشات در قالب هدیه و جایزه به افراد خاص به دست افراد خاص رسیده هست، ضمن آنکه مقدار مبلغی که در شهرستان ها از حقوق فرهنگیان کم شده است هنوز مجهول است و واشکافی آن نیاز به وقت دارد.

کلام آخر

طبق بیانات اعضای کمیته تحقیق و تفحص از صندوق فرهنگیان آنها تا آخر مهر ماه گزارش قطعی خود را در باره تخلفات این صندوق به هیات رئیسه مجلس ارائه خواهند داد و در نخستین وقت مقرر گزارش نهایی این تفحص را در صحن علنی قرائت خواهند کرد. بنابراین جای شکر دارد که یکی ازتفحص های چالش برانگیز این سال ها بعد از تفحص از بنیاد شهید که با وجود گذشت سال ها هنوز گزارش قطعی آن قرائت نشده و مردم همچنان منتظر اعلام نتیجه نهایی این تفحص هستند، به نتیجه خواهد رسید. گفتنی است با به نتیجه رسیدن گزارش نهایی تفحص ها گزارش قطعی به قوه قضائیه ارسال می شود تا با متخلفان برخورد قانونی شود تا دیگر کسی هوس نکند بابیت المال مثل جیب و ارثیه پدری برخورد کند و مال مردم را صرفا به این علت که مسئول نگهداری از آن است را با دوستان و نزدیکان خود قسمت کند.

اخبار اجتماعی – اعتماد

واژه های کلیدی: آموزش | صندوق | تخلفات | تحقیقات | کمیسیون | فرهنگیان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz